English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Хортиця
Photo by Pallando (c)
Photo by Pallando (c)

...Імператор Візантії Костянтин VII Порфірородний (ІХ ст.) був хитрим політиком і дипломатом, а ще дослідником та публіцистом. У спадок сину він лишив не лише Візантію та фразу «Розділяй та владарюй», а й трактат «Про управління імперією». Саме в цьому творі, в розділі про шлях «із варяг у греки», вперше в історії згадана Хортиця, найбільший з дніпровських островів і символ запорізького козацтва.

Хортиця: Територія Вольностей

Photo by Pallando

Щоправда, імператору острів був відомий під іменем святого Георгія. І в слов’янських літописах Хортиця теж фігурувала під різними іменами: Хортич, Хорчик, Хіртиця, Кортицький, Ортинський чи Інстрський острів, нарешті, на карті венеційця А.Біанки в 1436 р. вперше зафіксовано: Хортиця.

Походження назви «Хортиця» — ринг для версій істориків, і переможця в цій битві ще немає. Чи то давньослов’янський бог Хорс позичив острову ім’я, чи серединне положення Хортиці відобразилося через тюркське слово «орта» («середній») — невідомо.

Хортиця — своєрідна Україна в мініатюрі. Ці 12 з половиною кілометрів суші містять всі ландшафтні зони країни: від степу і лісостепу до гір і пустель. З понад тисяч видів місцевих рослин є 105 ендемічних і 33 рідкісних. 12 видів хребцевих і 33 види безхребетних тварин занесено до Червоної книги України. З історією схоже. Хоча прославилася Хортиця в часи Запорізької Січі, на скелях острова, які піднімаються над Дніпром на 35-метрову висоту, знайдені поселення скіфів, сарматів, хозарів, кіммерійців, печенігів, половців та слов’ян. А у балці Велика Молодняга виявлено поселення доби палеоліту. Це, на хвилинку, 35 тисяч років тому. Справжній підручник історії у камені!

Що дивуватися: саме на Хортиці перетиналися сухопутні на водні торгові шляхи. На півночі знаходилася Крарійська, на півдні — Протолча переправи через Дніпро. Нижче починалися пороги, а отже, і дракари вікінгів, і козацькі чайки далі плисти не могли. Кордон. І для древніх греків, для яких це була крайня північ, теж, тільки сини Еллади подорожували з півдня на північ.

Про історію острова все знають, та мовчать кургани. Ще сто років тому їх нараховувалося 129, зараз древніх могильників залишилося менше. На Хортиці розташовувалися навіть древні астрономічні обсерваторії!

Ну і куди ж такому стратегічному місцю без оборони. Вже скіфи (VI-V ст. до н.е.) звели на скелі Совутиній першу фортецю. В часи Київської Русі острів був місцем збору руських дружин, що йшли воювати з кочівниками — про це свідчать літописи за 1103, 1190 і 1223 роки. Боротьба не завжди увінчувалася перемогами — понад сто років Хортиця була залежною від золотоординських ханів.

В кінці XV ст. запорожці звели своє укріплення-«засіку». Зручно: тут і оборонитися можна, і порибалити, і займатися бджолярством і скотарством в степовій та мисливством в лісовій частині Хортиці. Оспіваний в піснях Дмитро Байда-Вишневецький будує на Малій Хортиці замок у 1552-56 рр., звідки ходив на турецьку фортецю Іслам-Кермень. Хвацький Байда витримав на Хортиці осаду кримського хана Девлет-Гірея (1557), та посоромлений хан повернувся за рік з турецькими «колегами» — і Вишневецький змушений був залишити Хортицю, а укріплення острова були зруйновані. Вже багато років острів, де стояла фортеця, називають Байдою.

Козаки знову влаштували на Хортиці кіш у 1618-1620 рр. Звідси вирушали бити турків загони гетьмана І.Сулими. Острів бачив повстання гетьмана Тараса Трясила (1630), а з часів Хмельниччини і до зруйнування Січі (5 червня 1775) Хортиця була козацькою вотчиною.

Новий власник острова, князь Потьомкін, заклав на спустілій Хортиці сад, а потім повернув Хортицю в казну. 1796 р. адмірал де Рібас заснував тут корабельню і Царську пристань, з 1790 р. протягом 130 років на острові хазяйнували німці-колоністи. Гірко іронізував Тарас Шевченко: німець «на Січі... картопельку садить». Старе кладовище біля ЗОШ № 43 пам’ятає німецьких господарів Хортиці. Під час Громадянської війни Хортия стала полем бою між військами Врангеля та Червоною армією.

Останні років 50 острів збирає регалії та звання. З 1963 р. Хортицю визнано пам’яткою природи республіканського значення. З 1965 р. діє Державний історико-культурний заповідник. З 1994 р. Хортиця з прилеглими скелями та островами має статус Національного заповідника. Через 10 років тут починається будівництво історико-культурного комплексу «Запорозька Січ». Стилізоване козацьке містечко XVI-XVII століть вже встигло розпочати кінокар’єру: в 2007 р. на Хортиці російський режисер Володимир Бортко фільмував «Тараса Бульбу». В травні 2008 р. Хортиця приймала гостей фестивалю «Козацький острів». Шумів ярмарок народних ремесел, змагалися ковалі і гончарі, виступав кінний театр «Козацька залога».

Навіть якщо відроджена під час дійства Січ здається комусь не надто історично-достовірною, вона формує міф про Україну, сучасну і колишню. І міф цей — завзятий, вільний і сміливий. Такий, якими були запорізькі козаки.

КОРИСНА ІНФОРМАЦІЯ

Острів Хортиця розташований в межах м. Запоріжжя.

тел.факс: +38 0612 5251 88, тел.: +38 0612 5273 17. science@hortica.org.ua, tourism@hortica.org.ua. Офіційний сайт заповідника: www.hortica.org.ua.

Музей відкритий щодня крім понеділку з 10.00 до 17.00. Вартість вхідних квитків у музей 3 грн. Паркування — 2 грн.

Діє Музей історії запорозького козацтва. На острові проводять тематичні пішохідні екскурсії

 

ЯК ДІСТАТИСЯ

Дістатися острова можна маршрутним таксі № 46 (від залізничного вокзалу), тролейбусом № 3 (зупинка «Дніпропертровське шосе»), далі пішки через міст. Маршрутним таксі № 50 до зупинки «Музей» на острові. Автобусами № 36, 38 (зупинка «Турбаза «Хортиця»), № 30 (зупинка «Санаторій-профілакторій заводу «Дніпроспецеталь»).

 

© Blacky

 

© Panorama Magazine



"Замки і храми України" - некомерційний cайт, що підтримується фактично силами і ентузіазмом однієї людини. Допомогти проекту:
гривневий рахунок 4149 5100 9101 3567

євровий - 5168757402858452

Patreon

Ваш внесок допоможе не зневіритися в тому, що роблю вже 20 років. Дякую.

Екскурсійний супровід у мандрівці Кам'янцем-Подільським, Поділлям та Західною Україною в цілому: kamienczanka@gmail.com

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник