Факти з історії: це чудовий зразок романської архітектури, зведений ще в 1166 р. і освячений 19 липня того ж року. Недарма собор став візитівкою Котора. Так, храм пережив не одну реконструкцію, сильно постраждав від землетрусу 1667 р (після цього довелося заново відбудовувати дві дзвіниці костелу)., ще раз був нпівруїною після землетрусу 1979 р., але зберіг свої головні риси. Вежі зведено з каменю хорватського острова Корчул і вони мають чимало барочних рис.
Реставрація катедри закінчилася лише в 2003 р. Зараз храм - частина об'єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО "Природний і культурно-історичний регіон Котора"
В ІХ ст. в місто з Константинополя були привезені мощі св. Трифона, які й знаходяться в крипті храму. Святий вважається покровителем Котора.
Біля собору повно екскурсійних груп, а головний портал храму дав прихисток кільком сувенірним яткам з картами, книгами, листівками і іншим туристським скарбом.
Що всередині? Обов'язково відвідайте храм, не пошкодуйте одного євро. Там на арках, що розділяють нави, збереглися фрагменти старих фресок у візантійському стилі (XIV ст.), там в каплиці XIV ст. зберігаються мощі св. Трифона і незрозумілого походження дерев'яне розп'яття, там вражає готичний балдахін-дароносиця над вівтарем. Чотири колони з червоного мармуру з сусіднього містечка Каменарі підтримують восьмикутну триярусну різьблену конструкцію, на вершечку якої сидить ангел. Кожен ярус вівтаря прикрашено сценами з життя святого Трифона. Ще можна оглянути старі ікони з безліччю срібних вотив, золотий вівтар з фігурами Христа, Мадонни, св. Трифона, Іоанна Хрестителя і ще купи святих - шедевр которських ювелірів (XV ст.), саркофаг Андрія Сараценія, архітектора, що створив первісний храм, та його дружини Марії (праворуч від головного входу).