English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Богородчани

15 квітня 2007 р.

15 квітня 2007 р.

 Карта

 

Приємне прикарпатське містечко (і давнє - відоме з 1441 р). Населення - близько 8 тис. чоловік (у 1959 році було всього 2,3 тис. чоловік). До Станіславова звідси всього 18 км.

Містечко пролітаєш на машині на одному подиху, ледве встигнувши помітити будиночок, схожий на ратушу - та попросити пригальмувати біля величезного як на поселення Маріацького (бо ж Марії присвячений) домініканського костелу з келіями.


Костел було зведено в 1742 р. До того був храм-попереднгик з 1691 р. - дерев'яний. Гроші на нього дала Констанція з Трусколаських Потоцька, вдова великого підскарбія коронного Домініка Потоцького. Вже в дерев'яному костелі знаходився образ Марії з дитиною, який віруючі вважали чудотворним. Розміри образу - 110 на 76 см. Прочани йшли в сподіваннях на диво, дерев'яного костелу було для всіх замало. В 1742 р. на гроші Станіслава Коссаковського зводиться мурована святиня, в головний вівтар якої і переносять з шаною образ Мадонни.

Після того як Прикарпаття загарбали Совєти, ікону в 1944 р. було вивезено з краю домініканцем Каетаном Косятим. 30 років образ переховували в кляшторі в польському (а колись - українському) місті Ярослав. Зараз вона зберігається в Корбелові (Кorbielow). Іронія долі: на 1941 р. планувалося велике свято на честь 250-річчя ікони, її мали коронувати папськими коронами. Не судилося - війна.

Палати духівництва та келії виникли дещо пізніше за храм - в 1762 р. В 1904 р. костел було реконструйовано. Храм сильно постраждав в часи Першої світової війни. Відбудівля комплексу тривала в 1928-1933 рр.

В середині ХІХ ст. Богородчани та околиця перейшли у власність графа Рудольфа Стадіона. В ті часи поселення, де проживало понад 4 600 чоловік (з них 43 % - євреї), було садибою староства.


 Чим ще цікаві Богородчани?

Монастир, Перша світова

Містечко - батьківщина О.Гірника (1912-1978), який вчинив акт самоспалення на Тарасовій горі в Каневі на знак протесту проти утисків прав українського народу. На його честь встановлено пам'ятний знак.
Саме в Богородчанах, в мiсцевiй церквi, зберiгався з кiнця XVIII ст. славнозвiсний iконостас iз Скиту Манявського - визначна пам'ятка образотворчого мистецтва (1698, 1705), створений у скитi групою майстрiв-живописцiв, яких очолював Йов Конзелевич (1667-1740). Саме цей іконостас вважається зразком високохудожньої пам'ятки. Шедевр зберiгається у Львiвському музеї українського мистецтва.

Чому цей високохудожнiй твiр названо Богородчанським iконостасом?Пiсля лiквiдацiї скиту Манявського (8 вересня 1785 року) його майно було розпродано й вивезено. Богородчанська громада в час розпродажу монастирського майна купила iконостас iз скитської церкви Воздвиження за 60 злотих, перевезла в Богородчани i помiстила в мiсцевiй церквi. Живописний шедевр зберiгався тут з 1785 по 1813 рiк (172 роки). Гуцули врятували цю безцiнну пам'ятку, в той час коли iншi речi скиту пропали безслiдно.

По одному або по два образи знаходилися в сусiднiх церквах, як, наприклад, в Монастирчанах, Марковi, Солотвинi. До католицького костелу в Солотвинi перевезено один Скитський дзвiн. Сама церква Воздвиження з Скиту перевезена була в Надвiрну, а надгробна плита засновника обителi Йова Княгиницького та iгумена Теодозiя передана до церкви в Марковi, звiдки її передано в iсторико-архiтектурний музей в Манявi, де вона виставлена в постiйнiй експозицiї музею.

В 1913 роцi Богородчанський iконостас було вислано у Вiдень на реставрацiю, а тим часом церква в Богородчанах згорiла в перiод першої світової вiйни. На щастя, iконостас зберiгся i був перевезений у Львiвський музей українського мистецтва.


 Стары Богородчани (1938 р.)


Bohorodczany

Двір в Богородчанах.


Костел до 1916 р.

Костел до 1916 р.


Той самий костел. Руйнація Першої світової.

Той самий костел. Руйнація Першої світової.


Перша світова. Інтер'єр.

Перша світова. Інтер'єр.


А.Броневський. Проект реконструкції. 1923 р.

А.Броневський. Проект реконструкції. 1923 р.


Надбрамний будинок. Міжвоєнний період.

Надбрамний будинок. Міжвоєнний період.


Монастир був не в кращому стані.

Монастир був не в кращому стані.


Богородчанський іконостас

Богородчанський іконостас

© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник