English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Звенячин
Цвинтар полеглих у Першій світовій війні біля Звенячина. Фото з архіву Австрійської національної бібліотеки (Österreichische Nationalbibliothek)
4 червня 2008 р.

Звенячин: кладовище вояків Першої Світової

Координати: 48°37′15″ пн. ш.25°44′15″ сх. д.

Біля 900 мешканців.

Карта


Це село в Заставницькому районі піднімається на високому березі Дністра над тернопільськими Заліщиками з їх культом помідор і занедбаними санаторіями.

Місце - клас. І дивитися краєзнавцю є на що: в селі збереглася мурована церква Різдва Богородиці з 1797 року. (Див. нижче)

А для любителів всіляких екстремальностей є в селі лабіринтова печера "Скитська". Довжиною в 144 метри (А тут написано - 4 км!). З гіпсовими кристалами.

Але я про інше.

Кажуть, в селі до сьогодні збереглися рештки земляних укріплень тих часів. Кілька тисяч австрійських, німецьких, румунських та російських солдат. Докладніше? Будь ласка: 11 830 загиблих австрійських, німецьких та російських солдатів та офіцерів знайшли тут вічний спокій. Майже дванадцять тисяч. Вдумайтесь!

Коли я вперше побувала тут в 1998 році, мене зацікавив меморіал при дорозі на Заліщики чи Городенку. Огорожений участок землі, де з високої трави піднімаються ряди хрестів. На багатьох - написи. Якщо бути хоч трошечки "в темі", вийде зрозуміти, що багато які з румунських назв, вказаних на хрестах, зараз є на території Буковини. Он, "Давідешті" - хіба не Давидівка в Сторожинецькому районі? А "Неполокауці" - сучасні Неполоківці... Посередині - стела, оточена плитами, мілко всіяними прізвищами загиблих. На стелі - великі чорні літери. PRO PATRIA. За Батьківщину.

Це цвинтар тих, хто бився на цій землі в 1915-1916 рр. Бої були жорстокими: внизу, на Дністрі - переправа. Стратегічно важливий об'єкт.

І майже безтілесна, згорблена фігурка старенької. Вона довгі роки впорядковувала це забуте всіма кладовище, косила траву, запалювала свічки. Каже, привели могили нещасних вояків саме австрійці, а ось росіяни, чиї брати по крові теж полягли біля Звенячина, до загальної справи не приклалися. Та й самі буковинці не так щоб аж дуже слідкують за чужими могилами. Ба більше - австрійське товариство "Чорний хрест", яке займається впорядкуванням могил Першої світової війни, від буковинської влади в основному має лише патики в колеса замість допомоги. Хоча в Валя Кузьминій австрійцям все-таки дали впорядкувати місцевий некрополь.

 

Може бути.

Сумне місце.

Церква Різдва Богородиці (1797).

Церква на ремонті. Хрест на її подвір'ї. Частини давнього іконостасу.

Шукати її довго не прийдеться - варто пройти трохи вглиб села трасою, що веде з Заліщиків. В жовтні 2007 р. храм був в стані ремонту. Гроші на реконструкцію зібрала громада села, плюс допоміг якийсь таємничий "спонсор". Допоміг, напевно, щедро: бані вкриті сусальним золотом. Боюся лишень, чи не втратить від ремонту церква на своїй румунській автентичності.

 

Храм зведено з цегли. Це тридільна одноверха церква з включеною в один об'єм дзвіницею на заході і головним входом на південному боці. У плані має прямокутні притвор і наву та напівкруглу апсиду. У центрі даху піднімається восьмикутний витягнутий барабан главки з пірамідальним завершенням. Грані прикрашають кілька рядів пласких арочних ніш - типова риса буковинської архітектури.

Кремезна дзвіниця нагадує вартові вежі Середньовіччя. Збереженого начебто розпису з ХІХ століття я в церкві не помітила - забілили? Оббили? А що, могли...

 

Ще фото (4.06.08):

Церква, цвинтар і види на село і Задіщики.


© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник