English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Привітне (Хрінівка)
Привітне, колишня Хрінівка, з неба. Видно і церкву, і колишній маєток Сулятицьких. 19 серпня 2017 р.

Координати: 48°47′42″ пн. ш.27°48′48″ сх. д.

Біля 500 жителів

Карта

З історії маєтку Сулятицьких у Хрінівці (Привітному)

Палац Сулятицьких вже навіть не сільський клуб - тихо помирає. 19.08.2017.

В XVI ст. Хрінівкою над річкою Немією володіли Язловецькі. Дружина подільського воєводи Анна Язловецька отримала і Хрінівку, і багато інших сіл в якості весільного посагу - а одружена вона була з Мартином Чурилом, сміливим воїном, який часто бував при польському королівському дворі. Від цієї пари Хрінівку разом з купою інших населених пунктів (від Липовця до Вищого Ольчедаїва) успадкував їх син Андрій, галицький підчаший. Потім село ще кілька разів у якості весільного посагу переходило до нових власників: Адама Дзержка (помер в 1661 р.), далі частина Лучинецького ключа з Хрінівкою відійшла до його зятя, холмського старости Міхала Флоріана Ржевуського (помер в 1687 р.). Інша частина ключа так і була у Дзержків.  

Нарешті, під 1822 р. документи згадують прізвище того роду, котрий і збудує в Хрінівці палац: в той час село належить Калацеру Сулятицькому гербу Сас, майору царської армії. Саме цей пан з дивним іменем Калацер зафундував у селі муровану православну церкву св. Миколая - вона і зараз стоїть на горбку в центрі села, неподалік від ставу. Я скептично ставлюся до більшості храмів, зведених за царату, але тут мушу визнати, що місце було вибрано класно: синій її купол видно за добрий кілометр до села. Цей самий пан, ймовірно, звів у Хрінівці посеред великого ландшафтного парку й класицистичний палацик, пізніше розширений. На портику палацу колись містився портик з гербом Сулятицьких. Зараз його немає. 

Поруч з палацем - довгий одноповерховий флігель (зараз школа та садочок). Колись палац та флігель сполучалися за допомогою довгої галереї. 

Господарником Калацер був непоганий. Володів ще Обуховим, Матвійковим, Слобідкою Матвійковецькою, Степанками та Вендичанками, тримав у Серебрії елеватор та зерносховища. Навіть привіз з Венеції спеціаліста-аграрника Сонеллі. 

Один з синів Калацера Сулятицького, Клеофас Ігнацій, помер у молодому віці, не залишивши дітей. Другий син - Януарій Сулятицький (1809-1890). Він вчився у Кременецькому ліцеї, а в 1859-1862 рр. був маршалком шляхти Могилівського повіту. Януарій теж був міцним господарем: він значно розширив свій маєток (у 1850 р. докупив у Юлії Білицької село Сухаки, після смерті стрия отримав у спадок юрковецький ключ). Виходу не було особливо: у пана Сулятицького та його дружини Евеліни було аж шість дочок - і єдиний син Казимір Клеофаст Раймунд (1854-1925). І Хрінівка, і Юрківці з фільварками після смерті Януарія дісталися йому. У 1890-х рр. Казимір Сулятицький заснував у Вендичанах сучасну цукровню, в самому селі збереглися старі господарські споруди (велетенський млин і щось на кшталт ферм) - справи, отже, йшли непогано. Але з невідомих причин у 1900 р. він продає всі свої подільські маєтки генералу Устінову - а сам переїжджає в Семенівку біля Львова. Так в Хрінівці запанував росіянин.    Типова селянська хата в Привітному
Так маєток бачать птахи
Залишки брами маєтку
Палац Сулятицьких В Привітному
Портик в аварійному стані
У флігелі - дитячий садок
В інтер'єрах сумно
Колишні стайні валяться
Миколаївська церква
Став на Немії
Старий млин (?) і рештки ферм (?)
© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник