English   Контакти   Книги   Новини   RSS   Галерея   Телетайп   Населені пункти   Типи об'єктів   Топ-13   Блог   Guest-Up-Oh?  
Криниця
Колишній костел, а зараз греко-католицька церква у Криниці (Коростятині). Kosciol z Korościatyna

1 серпня 2015 р. Колишній костел, а зараз греко-католицька церква у Криниці (Коростятині). Дерева перед входом до храму зрубали, тепер його ще краще видно з дороги.


Фото 2004 і 2009 р. В обох випадках - травень. :)


Фото 2004 і 2009 р. В обох випадках - травень. :)


Карта
Координати: 49°03′19″ пн. ш.25°06′27″ сх. д.

Близько 600 жителів. 

 

 

Стара поштівка. Коростятин.

Стара поштівка. Коростятин.

...Так, ніби і не було тих ста років між сьогоднішнім днем і старою поштівкою. Той самий храм з тими самими складнопідрядними, по-барочному крученими верхами. Та сама акуратна двоповерхова плебанія поруч - з круглим віконечком на горищі. Люди, правда, в народному, не в джинсах - але може ж таке бути, що фотографувалося це все в перші дні серпня, коли у Монастириськах відбувається фестиваль "Лемківські дзвони" і народ вдягнений от майже так само? Може. Все, коротше, таке саме на старій поштівці, як і в сьогоднішньому житті. Одна річ змінилася, лише одна: на листівці напис "Pozdrowienie z Korościatyna". А сусідні кольорові фотографії зроблені у селі Криниця.

 

Криниця ця - невелике село на трасі на Івано-Франківськ, відразу за райцентром Монастириськами. До Дністра і прикарпатського Нижньова звідси якихось 12 км. Тут надзвичайно гарні краєвиди і несподівана нео-барокова споруда поруч з дорогою. Коли її зводили у 1899 році, це був костел, а зараз - греко-католицька Богородицька церква.

На старих картах Криницю годі й шукати - бо принаймні з 1454 року, коли поселення вперше згадують документи, і аж до 1978 р. воно називалося Коростятин (Korościatyn). От і розгадка до старої листівки.

 

Нова назва - нове поселення? Нова історія? Схоже, що майже так. Свого часу Коростятин був одним з найбільших польських сіл в Бучацькому повіті. Станом на 1939 р. тут мешкало майже 900 людей, переважно етнічних поляків, хоча були й українці та навіть вісім євреїв. Діяли початкова школа та залізнична станція.

До кінця ХІХ ст. місцеві католики ходили на меси в Монастириська. Парафію в Коростятині було засновано в 1905 р. стараннями місцевої поміщиці Юзефи Старинської (Józefie Starzyńskiej), яка звела на свої кошти вже згаданий на сторінці костел. Будівництво тривало в 1863-1899 рр. Освячено храм в 1901 р. під титулом Різдва Богородиці. Станом на 1936 р. коростятинська парафія нараховувала 1476 католиків, з них 875 мешкало в самому Коростятині (майбутній Криниці), ще 360 чоловік - в селі Комарівці, 141 - в Вичулках і т.д. В склад парафії входила також каплиця св. Яна Непомука в Гуті Скляній.

 

На жаль, мирне толерантне життя дітей різних народів закінчилося тут в часи Другої світової війни. Польське населення ближніх сіл і хуторів було винищене, багатьох місцевих інтелігентів було відправлено більшовиками в Сибір ще в 1939 р. Причому коли в селі Чехів українські селяни взялися вбивати польських своїх сусідів, то вбили під шумок ще й 6 українців, котрі були проти такого дикунства.

Коростятин теж не уникнув трагедій. Найбільша з них трапилась в ніч з 28 на 29 лютого 1944 р., коли на село було здійснено напад відразу з трьох сторін. В той день було зруйновано залізничну станцію, спалено багато будинків (вціліли дивом плебанія та костел), вбито 156 людей, у тому числі і маленьких дітей. Жертв терору було поховано в загальній могилі 2 березня 1944 р. Всі поляки, котрі пережили ту ніч, виїхали з села, щоб більше ніколи сюди не повертатись. В село заселили лемків з Підкарпаття, з околиць польського курорту Криниця (звідси й нова назва поселення).

Костел в Коростятині за радянських часів закрили, споруду використовували як склад. В 1990 р. будівля була відремонтована і віддана місцевим греко-католикам.

 

У Коростятині в 1944 році взяли шлюб батьки Квітки Цісик, співачки із срібним, неймовірним голосом. Десь саме з цих місць походить особистий лікар Папи Римського Івана Павла ІІ, професор Габріель Туровський. А ще десь в околицях Криниці відбуваються щорічні фестивалі лемківської культури. Криниця (Коростятин KOROŚCIATYN) на Монастирищині

Це ще Коростятин


Дорога до Криниці

Дорога до Криниці


Korościatyn, Криниця (ukr.), Krynycia. Kościół przekazany grekokatolikom
Korościatyn, Криниця (ukr.), Krynycia. Kościół przekazany grekokatolikom

Храм. Листопад-2009


Плебанія у Криниці?

Плебанія?


Wieś Korościatyn, Криниця, Krynycia.

Деталь костелу


Krynycia (do 1978 r. Korościatyn, Криниця) - wieś w rejonie monasterzyskim w obwodu tarnopolskiego na Ukrainie

Вид на село від костелу


Колишній костел у Коростятині тепер церква у Криниці
Колишній костел у Коростятині тепер церква у Криниці

Екс-костел в 2015 р.


© All rights reserved.
Всі права на матеріали охороняються у відповідності до законодавства України.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за попередньою узгодженністю
Розробник